Neden Su Yalıtımı yapmalıyım?

TMMOB inşaat mühendisleri odası istanbul şubesi aylık yayınının 78.sayısında yayınlanan araştırma raporunda, Turgay Coşkun (İTÜ İnşaat Müh. Böl.) tarafından yapılan bir araştırma çarpıcı sonuçlar içeriyor…
Çalışmaya göre İstanbul bölgesinde korozyon nedeni ile beton içerisindeki 12 milimetre kalınlıgındaki bir demir 22-24 yılda tamamen yok oluyor. (Not: Bu bilgi, hemen tüm kıyı bölgelerimiz için de geçerli sayılabilir…)

Bu ne demek? Olası bir depremde binamızın sadece betonun kendi gücü ile ayakta kalmaya çalışması ; ancak, beton kırılgandır, bu nedenle kolayca hasar görebilir demek…

İşte binalarda/yapılarda betonu su-neme karşı korumak böyle hayati bir öneme haiz. Ayrıca, binaya giren su-nem, günlük hayatımızı da hem görsel, hem ekonomik, hem de sağlık olarak kötü etkiler.

Nem duvarları ıslatarak ısınma giderlerinin artmasına da yol açar.
Binalara su ve nem en çok çatı ve bodrumdan, daha sonra da dış cepheden girer.
Bu nedenle teras ve bodrumlarda su yalıtımı yapmak, dış cephemizi de yağmur sularına karşı korumak gereklidir.

Esas olarak yapım aşamasında bu korumanın yapılması gerekir, ki en uygun maliyet ve kalıcı çözüm de bu şekilde elde edilir.
Temel dış yalıtımlarında, teras şaplarında, bodrum şaplarında, bodrum duvar sıvalarında mutlaka softharç PWR gibi su yalıtıcı bir harç katkısı kullanılmalıdır.
Ama bu yapılmamışsa, mevcut evimizde kendimiz de koruma yapabiliriz. Teras ve bodrumlarda sonradan da su geçirimsiz şap ve su geçirimsiz sıva uygulanabilir, bunun için Softharç PWR yine en güzel çözümdür.

Eğer şap veya sıva yapamıyorsak, özellikle teraslarda ve seramik-fayans altına sürülerek uygulanan çimento esaslı yalıtım malzemesi kullanmak mümkündür. Softharç İzoHARÇ da bu noktada kullanılabilir, herkes tarafından kolayca uygulanıp sorunları çözer.

Eğer çimento esaslı koruma da yapamıyorsak, her ev sahibi veya boyacının kullanabileceği, yine fırça veya rulo ile sürerek uygulanan Softharç WRK imdadımıza yetişir. WRK hem çimento esaslı yüzeylerde, hem de boya üzerinde kullanılabilir.

Bu üç ürün her şekilde binaya su-nem girişine engel olacağı gibi, bina içindeki banyo, tuvalet, mutfak gibi alanları da koruyabilir; ayrıca diğer üst yapılarda veya havuzlarda da güvenle kullanılırlar.

Ürünler, kullanımları, çözülmüş problemler ve fiyatları hakkında bilgi almak için www.softharc.com sitesini ziyaret etmenizi öneririm.

Sağlıklı mekanlarda, huzurla yaşayağınız günler dileği ile…

Softharc PWR su almaz

(Resimde PWR katkılı sıvanın 24 saat su içinde beklese dahi su almadığını görebilirsiniz. Kireçli veya sade çimentolu harçlar suyu içine alır…)
Reklamlar
Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Neden Su Yalıtımı yapmalıyım?

  1. Ahmet Kocaoğlu dedi ki:

    3 katlı evimin 2. katı beton iken akıyordu. Bende Softharç pwr alıp çimento ile karıştırarak yağlı bir şap attım. 2 senedir ne aktı ne de kavladı. Teşekkür Softharç.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s